а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметлив

паметливи
Вид збор: Придавка
1. Што памети добро и долго.
2. Што запаметува лесно и брзо.
Примери:
паметлив човек, паметлива жена
Тој е од паметливите.