а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

памети

паметат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1730
1. (преод.) Држи во сеќавање, запомнува, не заборава.
Англиски: remember Албански: mbaj mend, kujtoj
Примери:
Го паметиш ли деда ти?
Тоа ќе го паметам дури сум жив.
2. (непреод.) се сеќава
Англиски: remember Албански: kujtoj
Примери:
Паметиш ли кога јадевме само пченкарник?