а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметен

паметни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3809
1. умен, разумен
Англиски: reasonable
Примери:
Детето е вредно и паметно.
2. Кој долго се памти.
Англиски: unforgettable
Употреба: Ретко
Примери:
Беа тоа паметни денови!