а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палто

мн. палта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2002
1. Горен дел од облека што се носи врз кошула или блуза; кус капут.
Англиски: jacket Турски: palto Албански: pallto
Примери:
Си го заборавив палтото.
панталони и палто
2. долг капут
Англиски: coat Албански: pallto, kapot
Примери:
Земи си го палтото, многу студи.
Долго (или зимно, или само) палто.
Соблечи го тоа волнено палто, не е толку студено.
Изведенки
палтенце ср.
мн. палтенца
дем.