а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палмин

палминиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32845
Што се однесува на палма, што е од палма.
Албански: palme
Употреба: Ботаника
Примери:
палмин лист
Изведенки
палмов прид.
палмовиот
Пример: (разг.) палмово гранче