а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паличник

мн. паличници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44625
Железниот дел од плугот што ја сече земјата при орање.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Паличникот се забодува во неискорнати корења.
Изведенки
1. палишник м.
мн. палишници
2. паличниче ср.
мн. паличничиња
дем.