а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палисад

Вид збор: Именка, машки род
Старинско средство за одбрана; пречки од зашилени колци забиени вземи и насочено во насока од која се очекува напад.
Англиски: palisade
Употреба: Историја