а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палисада

мн. палисади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56600
Пречки од зашилени колци забодени во земјата што служат за одбрана.
Англиски: palisade
Употреба: Историја