а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палиндром

мн. палиндроми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27980
Збор што се чита еднакво однапред и одзади и притоа значењето не се менува.
Англиски: palindrome
Употреба: Лингвистика
Примери:
потоп
ротор