а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пала

палаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44899
1. бара
Англиски: search
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тргнала од село на село мома да му пала.
2. следи
Англиски: follow
Примери:
Ние ги паламе тие работи поарно.