а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пала

палата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46201
1. Оружје слично на сабја.
Англиски: sabre Турски: pala Албански: lloj shpate
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
(разг.) Пала те палила! (клетва).
2. среќа, царство
Англиски: happiness Албански: fatmirësi, lumturi
Употреба: Архаизам
Примери:
Ти ја начека палата.
3. спокојство, мир
Англиски: peace Албански: paq, rahati
Употреба: Архаизам
Примери:
Е, нели е така, чини си пала, ѓаволе.