а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палање

Вид збор: Именка, среден род
1. барање
Англиски: request Албански: kërkesë
Употреба: Дијалектен збор
2. следење
Англиски: tracking Албански: përcjellje
Употреба: Дијалектен збор