а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паланчанец

мн. паланчани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39065
1. Жител на паланка.
Англиски: provincial Албански: banor qytetëze
2. Човек со навики својствени на жител на паланка.
Англиски: provincial Албански: qytetëzar
Употреба: Иронично , Преносно значење