а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паланка

мн. паланки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16298
1. Гратче, населба со мал број жители во која односите на луѓето се непосредни.
Англиски: small town
Употреба: Архаизам
2. заостанато место
Употреба: Пејоратив
3. Мала тврдина заштитена со колци и со ров, на патиштата на Турското Царство.
Англиски: fort
Употреба: Историја
Примери:
Се граделе тврдини и паланки за стационирање на војската.