а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паламид

мн. паламиди
Вид збор: Именка, машки род
Вид морска риба од родот на скуши.
Латински: Palamys sarda Англиски: sardine
Употреба: Зоологија