а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паламида

мн. паламиди
Вид збор: Именка, женски род
1. паламид
Англиски: sardine Албански: sardele
Употреба: Зоологија
2. Бодликав плевел што расте меѓу голем број растенија, најчесто житни култури.
Латински: Cirsium arvense Англиски: corn-thistle Албански: gjembaç
Употреба: Ботаника