а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палавее

палавеат; палавеј, палавејте, палавеев, палавееја, палавеел, палавеен, палавеејќи, палавеав, палавеаја, палавеал, палавеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36891
Станува палав.
Примери:
Тој порасна и пак палавееше.
Изведенки
палавеење ср.
глаг. им.