а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пактира

пактираат
Вид збор: Глагол, несвршен
прави пакт, се договара
Англиски: make a deal Германски: paktieren
Употреба: Разговорно
Примери:
Вие тамy нешто пактирате.