а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакостење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Правење штета.
Англиски: damage Албански: dëmtim
2. Ширење (сеење) злоба.
Англиски: spread evil Албански: përhap sherr