а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакосно

Вид збор: Прилог
Ранг: 17840
1. штетно
Англиски: harmful
Примери:
Тутунот влијае пакосно на здравјето.
2. злобно
Англиски: evil
Примери:
Го погледна пакосно.
Изведенки
пакосност ж.