а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакосник

мн. пакосници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21157
1. Оној што прави пакост.
Англиски: pest Албански: zemërkeq
Примери:
Тој е голем пакосник.
2. немирко, мангуп
Англиски: rascal Албански: mangup, kopuk
Примери:
Кај си бре, пакосник?
3. злобник
Англиски: villain Албански: zemërkeq