а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падина

мн. падини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3380
1. планинска, ридска косина
Англиски: slope Албански: shpat
Употреба: Географија
Примери:
Се спуштаа по падините на планината.
2. Долина помеѓу два брега.
Англиски: mountain valley Албански: luginë
Употреба: Географија
Примери:
Низ една падина жубореше поточе.