а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павлака

мн. павлаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19719
1. Густ, мастен слој на површината од млекото.
Англиски: cream Албански: mazë, kajmak
Употреба: Гастрономија
Примери:
кисела павлака
2. (кај окото) мрена, мрежа, катаракта
Англиски: catarrh Албански: kataraktë
Употреба: Медицина
Примери:
(разг.) Павлака му фатиле очите.
Очи со павлака, без поглед.
Изрази
Павлака му (ми, ти, ...) падна на очи - му се стемни, му падна тешки поради нешто.