а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ој

Вид збор: Извик
Ранг: 3973
1. За изразување страв, болка, јад; ах, ох, оф.
Примери:
Ој леле, леле!
2. Во песни - при обраќање кон некого.
Примери:
Ој девојче, девојче!
(нар. поез.) Ој горо, ле горо зелена!
3. За одѕивање на довикување.
Примери:
Вујко Димеее! Ој, синко!