а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ојуначи

ојуначат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане храбар, добие смелост, сила.
Примери:
Кога беше мал беше плашлив, но кога потпорасна ојуначи.
Изведенки
ојуначува несв.
ојуначуваат