а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ојари

ојарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41487
1. За коза - донесе на свет јаре.
Албански: pjell edh, kec
Примери:
Годинава козата ојари три јариња.
2. (се ојари) За коза - роди јаре.
Албански: pjell edh
Примери:
Се ојарија козите.
3. (се ојари) За јаре - се роди.
Албански: pjell edh
Изрази
Се ојари - се измачи за да заврши некаква работа.
Изведенки
1. ојарува несв.
(се) ојаруваат
2. ојарување ср.
глаг. им.