а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ојагни

ојагнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23720
1. За овца - донесе на свет јагне.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Употреба: Зоологија
Примери:
Неколку овци ојагнија по две јагниња.
2. (се ојагни) За овца - роди јагне.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Примери:
Овците уште не се ојагниле.
3. (се ојагни) За јагне - се роди.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Изведенки
1. ојагнува несв.
(се) ојагнуваат
2. ојагнување ср.
глаг. им.