а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оѕвие

Види и: оѕве (св.)
(се) оѕвијат; оѕвиј, оѕвијте; оѕвив, оѕвија; оѕвил; оѕвиев, оѕвиеја; оѕвиел; оѕвиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26411
се оѕве
Англиски: echo
Примери:
Нивните гласови се оѕвиваа во планината.
Изведенки
1. оѕвива несв.
(се) оѕвиваат
2. оѕвивање ср.
глаг. им.