а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оѕверен

оѕверениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22724
1. подивен
Англиски: enraged
Примери:
Не можеа да го смират, толку беше оѕверен.
2. Што гледа втренчено, нападно; исплашено, вознемирено.
Примери:
Оѕверен во очите.
оѕверени лица
Изведенки
1. оѕверено прил.
Пример: Оѕверено се пушти по девојката.
2. оѕвереност ж.