а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отчука

отчукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12843
1. Означи со чукање, со биење (обично за часовник).
Англиски: strike Албански: bie
Примери:
Часовникот отчука дванаесет часот.
2. Напише нешто на машина за пишување.
Англиски: type Албански: shtyp
Примери:
Го отчука текстот.
3. Удирајќи, чукајќи на тастер, пренесе, сигнализира некаква информација.
Англиски: type Албански: shtyp
Примери:
Ја отчука пораката на телеграфот.
4. Пријави, поткаже некого.
Англиски: betray Албански: lajmëroj tinës, tradhtoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го отчука кај властите.
Изведенки
1. отчукува несв.
отчукуваат
2. отчукување ср.
глаг. им.