а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отсреќа

Вид збор: Прилог
Од спротивна страна, спроти, во пресрет.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Отсреќа му дете голо, босо.