а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отров

мн. отрови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2347
1. Материја штетна и смртоносна за живите организми.
Англиски: poison Албански: helm
Употреба: Екологија , Медицина , Хемија
Примери:
Змиски отров.
Силен, јак отров.
Отров за глувци.
2. Нешто со многу горчлив, лут, солен вкус.
Англиски: bitter Албански: i hidhur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пиперкава е отров, многу е лута.
Изрази
Боен отров - хемиско средство наменето за уништување на непријателска жива сила.
Отров и пелин да му стане - клетва.
Отров да ти се стори - клетва.