а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплива

отпливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38853
Со пливање се оддалечи.
Англиски: swim away
Примери:
Тој отплива до кајчето.
Изведенки
отпливува несв.
отпливуваат