а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отплати

отплатат; отплатил; отплатен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21855
1. Уплати последна отплата и целосно намири долг, исплати долг.
Англиски: repay Албански: shlyej borxhin
Примери:
Јас ја отплатив и последната рата од кредитот.
2. Исплати дел од долг.
Англиски: repay Албански: shlyej borxhin
Примери:
Отплатив половина од кредитот.
3. Возврати, се оддолжи.
Англиски: repay Албански: shlyej borxhin
Примери:
Тој го отплати својот грев.
Ја отплати казната затвор со пари.
4. Одмазди.
Англиски: revenge Албански: hakmarrje
Примери:
Таа му отплати на крвникот.
5. (се отплати) Се оддолжи, возврати.
Англиски: repay Албански: shlyej borxhin
Примери:
За добрината ваша и на тој свет не ќе можам да ви се отплатам.
6. (се отплати) Се одмазди.
Англиски: revenge Албански: çpagoj
Примери:
Се отплативме за сите навреди.
Изведенки
1. отплатува несв.
(се) отплатуваат
2. отплатување ср.
глаг. им.