а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпева

отпеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34114
1. отпее
Англиски: sing Албански: këndon
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој отпева одвреме навреме по некоја песна.
2. Одвраќа со песна.
Англиски: echo Албански: përkrah me këndim
Употреба: Музика и танц
Примери:
Попот пее, црковниот хор му отпева.
Изведенки
отпевање ср.
глаг. им.