а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпаше

отпашат; отпаши, отпашете; отпашав, отпашаа; отпашал; отпашан; (ќе) отпашев, (ќе) отпашеа; (ќе) отпашел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35467
1. Симне, одврзе појас, колан, ремен, скутник, тоа што е опашано на појасот.
Албански: nxjerr rypin
2. (се отпаше) Симне појас, ремен, колан и сл. од себеси.
Албански: nxjerr rypin
Примери:
Се отпаша и легна.
Изведенки
1. отпашува несв.
(се) отпашуваат
2. отпашување ср.
глаг. им.