а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отпадник

мн. отпадници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15880
1. Тој што отпаднал, се одделил од некоја група.
Англиски: renegade Албански: renegat, tradhëtar
Употреба: Политика
Примери:
Тој е прогласен за отпадник, фракционер.
Отпадник од општеството.
2. Тој што ја сменил верата или што станал неверник.
Англиски: apostate Албански: renegat, femohues
Употреба: Религија
Примери:
Отпадници од верата.
Изведенки
отпадничка ж.
мн. отпаднички