а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откога

Вид збор: Сврзник
Ранг: 3107
Во временски реченици за да се навести дејство по завршувањето на определено дејство.
Англиски: since
Примери:
Откога ја виде девојката, таа му беше постојано во мислите.
Почна да се менува откога разбра некои работи.
Откога ќе успеете победоносно, избркајте ги убијците од оваа земја. [извор]