а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острач

мн. острачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице, занаетчија што остри алатки и студено оружје наменети за сечење, режење, бодење и сл.
Англиски: grinder Албански: mprehës
2. Напарава со која се остри.
Англиски: grinder Албански: mprehës
Примери:
Острач за ножици.
Сенаменски острач.