а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оствари

остварат; остварам, оствараме; остварен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1665
1. Исполни замисла, план, реализира.
Англиски: fulfill Албански: përmbush
Примери:
Тој ја оствари својата цел.
Остваривме добивка од годинешната реколта.
2. (се оствари) Стане вистинит, реален.
Англиски: realize Албански: realizoj
Примери:
Се оствари мојот дамнешен сон.
Предвидениот план на вработените им се оствари.
Прогнозата им се оствари на метеоролозите.
Изведенки
остварува несв.
(се) остваруваат