а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остари

остарат; остари, остарете; остарев, остареа; остарел; (го) остарив, (го) остарија; (го) остарил; остарен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8741
1. Стане стар.
Англиски: grow old Албански: plaket
Примери:
Тој остаре и не може повеќе да работи.
Мачката остаре, ама не можам да ја избркам.
2. За предмет - не е веќе нов, стане ветов.
Англиски: wear out Албански: vjetërohet
Примери:
Книгите од кои учеа децата остареа од употреба.
Блузата остаре од многу долго носење.
3. Направи да биде стар.
Англиски: become old Албански: e plakin
Примери:
Грижите го остарија пред време татко ми.
Изведенки
1. остарува несв.
остаруваат
2. остарување ср.
глаг. им.