а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оставка

мн. оставки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14559
Напуштање на служба или функција по сопствена волја, обично во писмена форма.
Англиски: resignation Албански: dorëheqje
Примери:
Поднесе оставка.
Министер во оставка.
Даде оставка на местото директор.