а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оставител

мн. оставители
Вид збор: Именка, машки род
Оној што остава некакви работи, пари или друго во депозит.
Англиски: depositor Албански: depozitues
Употреба: Економија