а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оставен

оставениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4299
1. (глаг. прид.) остави
2. напуштен
Англиски: abandoned
Примери:
Оставено дете.
Оставена земја.
3. Разведен, оставен од жената, односно оставена од мажот.
Англиски: divorced
Изрази
(посл.) Налапана пиперка и оставена жена не чепкај.