а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осојница

мн. осојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20909
1. осој
Англиски: north side Албански: vend nën hije
Употреба: Преносно значење
2. многу студено место
3. Вид отровна змија што живее на осојно место.
Латински: Vipera berus Англиски: viper Албански: nëpërkë, lloj gjarpëri
Примери:
остроглава осојница - Vipera ursinii
4. многу лоша жена
Англиски: shrew Албански: grifshë, grua e keqe
Употреба: Преносно значење