а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осоли

осолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41043
1. Тури сол на нешто, посоли со сол, направи нешто да биде солено.
Англиски: salt Албански: kripëroj, kripos
Употреба: Гастрономија
2. (се осоли) Земе, касне нешто солено.
Англиски: salt Албански: njelmosë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се осоли со сирењето.
Изведенки
1. осолува несв.
(се) осолуваат
2. осолување ср.
глаг. им.