а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осознаен

осознаениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36672
1. (глаг. прид.) осознае
Англиски: realised
2. Што се однесува на сознание.
Англиски: realised
Примери:
oсознаена реалност
Изведенки
осознаеност ж.