а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ортографија

(едн.) ортографијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35136
Систем од правила за пишување во еден јазик.
Англиски: orthography
Употреба: Лингвистика
Изведенки
ортографски прид.
ортографскиот