а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

орман

мн. ормани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5711
1. Многу густа шума.
Англиски: forest Турски: orman Албански: pyll i dendur
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Со кози в орман дали си одел?
2. Дел од мебел, шкаф.
Англиски: cupboard Албански: raft
Примери:
Ги испреврте орманите и пронајде летна, испеглана облека.
Изрази
Орман да фати - клетва: да го снема, да го нема некого.
Ај орман да фати, да не се врати!
Изведенки
орманче ср.
мн. орманчиња
дем.