а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

општина

мн. општини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2400
1. Територијална административна единица.
Англиски: municipality Албански: komunë
Употреба: Административен термин
Примери:
Нашиот главен град има пет општини.
2. Седиште, зграда во која е сместена општинската администрација.
Англиски: municipality Албански: komunë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Пред општината имаше многу народ.
3. Заедница од луѓе обединети со нешто заедничко.
Англиски: community Албански: komunitet
Примери:
Му се придружија и неколку членови на црковната општина.
Изведенки
општински прид.
општинскиот
Пример: Општински комитет на партијата.